Blog

Neden Spider Cam Tercih Etmeliyiz?

Neden Spider Cam Tercih Etmeliyiz?

Örümcek kamera olarak da bilinen spider cam, bağımsız lens özelliği ile 360 derece çekim yapmanıza yarayan bir kamera türüdür.
Normal özellikte olan kameralar tripod adı verilen bir ekipman yardımı ile sabit çekimler yapılmaktadır. Ancak bazı çekimlerde hareket ihtiyacı gerekmekte ya da hiç hareket olmadan çekimlerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu alanda gelişen teknoloji hayatımıza örümcek kameraların girmesini sağlamıştır.

Spider Cam Teknolojisi Nedir?

Spider cam, çekim yapılması istenen bir alanın dört bir köşesine bağlanmış ve her noktası çelik kablo ile dengeli kamera taşıyıcısına bağlanmış motorlu vinçler aracılığı ile kontrolleri sağlanan bir kamera türüdür. Burada kullanılan cam için özel bir ekipman ve yazılım kullanılır. Spiderlar için alınan komutlar fiber kablolar vasıtasıyla aktarılmaktadır. Burada bulunan kabloların her ikisinde de kamera, kumanda ve kameranın sinyalleri kontrol masasına ileten bir fiber optik kablo yer almaktadır.
Örümcek kamerayı üzerinde yer alan kontrol mekanizması ile sağa- sola, aşağı ya da yukarıya hareket ettirme şansınız bulunmaktadır. Ayrıca odaklanma, yakınlaştırma gibi işlevleri de hatasız bir şekilde yerine getirir. Bu işlevi yapan bir lens kumanda sistemi bulunur.

Neden Spider Cam Kullanılmalı?

Spider kamera film ya da televizyon kameralarını daha önceden belirlenmiş bir alanda yatay ve dikey bir şekilde hareket ettirmek için kullanılan bir kamera sistemini kast etmektedir. Birçok alanda kullanılması ile tercih edilmektedir. Örneğin; futbol maçlarında, tenis kortu gibi alanlarda artık sıkça bu kamera türünü görmekteyiz. Ülkemizde ilk olarak 2010 yılında Fenerbahçe ve Galatasaray spor müsabakasında kullanılan bu kamera Eurovision Şarkı Yarışması, FIFA Dünya Kupası, Avrupa Yüzme Şampiyonası ve UEFA Şampiyonlar Ligi gibi yarışmalarda kullanılmıştır.

İlgili Mesajlar